Jak się zabrać do strategii marketingowej? Od czego zacząć?

Strategia marketingowa przez lata obrosła w legendy, że jest trudna do zrobienia, że musi być opasłym dokumentem. Strategia nic nie musi.

Napisano DigitalBee Grudzień 5, 2021

Strategia marketingowa tak naprawdę przez lata obrosła w legendy, że jest trudna do zrobienia, że musi być opasłym dokumentem. Strategia nic nie musi. Robi się ją po to, aby sprawdzić w którym miejscu się znajdujemy i aby wygenerować ścieżki do realizacji celu lub celów. Ale żeby je zrealizować trzeba wiedzieć jak najwięcej o otoczeniu firmy, o środowisku w którym funkcjonuje i o konkurencji. Konkurencję trzeba znać, ale nie po to, aby kopiować jej rozwiązania, ale aby śledzić trendy i zawsze być przed nią.

Bardzo pomaga odpowiednio wytyczony cel. Wtedy wiemy dokąd zmierzamy.

Strategia to zespół zagadnień, dzięki którym możemy zbadać każdą branżę i każdy biznes w dowolnym cyklu życia, niezależnie od tego, czy jest to startup czy dojrzały biznes. Strategia wykonana dla startupu pozwoli szybko wykryć i zareagować na zagrożenia ze strony rynku i konkurencji, strategia dla firmy chcącej się dynamicznie rozwinąć, pozwoli wyśledzić trendy.

Od czego zacząć?

Na pewno od określenia celu, może to być zbadanie rynku, wzmocnienie wizerunku lub zwiększenie sprzedaży.

Wybrany cel determinuje też dalsze kroki. Jeśli jesteś właścicielem firmy deweloperskiej i chcesz zbadać rynek, to musisz przyjrzeć się konkurencji na danym obszarze, zdarza się, że jest ich ponad 20. Warto im się przyjrzeć, bo wnioski mogą być zaskakujące.

Praca nad strategią powinna być usystematyzowana, warto pamiętać o zapisywaniu na bieżąco swoich odkryć i wniosków, żeby nie umknęło.

My, tworzenie strategii zawsze zaczynamy od obejrzenia na żywo lokalizacji, zbadania infrastruktury, następnie przechodzimy do analizy konkurencji. Zawsze robimy dokumentację fotograficzną. Analiza tworzona zza biurka nie jest wiele warta.

Jak już mamy pełen obraz sytuacji badamy nasz produkt, czyli inwestycję. Następnie powstaje analiza SWOT, wyodrębniamy grupy docelowe i przechodzimy do wniosków strategicznych. Na tej podstawie planujemy działania marketingowe, od pół roku do nawet kilku lat.

Strategia powinna zawierać następujące elementy:

  • konkurencja
  • lokalizacja
  • infrastruktura
  • produkt
  • dynamika sprzedaży
  • nośniki i komunikacja marketingowa u konkurencji: (wizualizacje, identyfikacja graficzna, www, social media, google Ads, facebook Ads, SEO, portale nieruchomości, PR - publikacje na portalach informacyjnych, mailingi, outdoor, biuro sprzedaży, teren inwestycji)
  • analiza SWOT
  • grupy docelowe
  • wnioski strategiczne
  • plan marketingowy

Konkurencja – badanie konkurencji to bardzo ważne zadanie, które powinno się powtarzać co jakiś czas, bo jak wiadomo „konkurencja nie śpi”, wciąż pracuje i kreuje nowe produkty i usługi. Do analizy konkurencji warto wybrać minimum 5 firm, czasami w przypadku inwestycji deweloperskich jest ich około 20 – warto przyjrzeć się wszystkim. Wybieramy zmienne, które chcemy porównać z naszą ofertą. Najczęściej są to cechy produktu/usługi, branding, nośniki i komunikacja marketingowa, cena, proces sprzedaży, obsługa klienta.

Lokalizacja – bardzo ważne, aby nanieść na mapie badaną lokalizację inwestycji wraz z konkurencją, a potem… tam pojechać i spojrzeć oczami przyszłego nabywcy. Ocenić, jak nam się podoba samo miejsce. To niezwykle ważne, aby zobaczyć jak został przygotowany teren budowy, czy jest biuro sprzedaży, czy teren jest dobrze oznakowany, jak łatwo tam trafić.

Infrastruktura – to bardzo istotny punkt na mapie strategii, jak wygląda okolica, czy jest zielona, czy w pobliżu są parki, przedszkola, szkoły, sklepy, apteki, poczty, obiekty sportowe, restauracje, instytucje kulturalne.

Produkt – ten punkt wymaga krytycznego przyjrzenia się badanej inwestycji jak i konkurencji, pod kątem (struktura mieszkań, domów, miejsca postojowe, części wspólne, zieleń, place zabaw, wartość dodana: sztuka na terenie osiedla, basen, siłownia, klub mieszkańca, etc.), a także dodatkowe usługi, typu: finansowanie, wykończenie wnętrz.

Komunikacja marketingowa – zbadanie kanałów, z których korzysta konkurencja i prześledzenie dynamiki sprzedaży pozwoli nam ustalić przewagi konkurencyjne. Należy pamiętać, że z im większej liczby kanałów korzystamy, tym szybciej uda nam się sprzedać swoje produkty lub usługi. Punkty, którym się przyglądamy, to: identyfikacja wizualna, wizualizacje, www, social media, google Ads, facebook Ads, SEO, portale nieruchomości, PR - publikacje na portalach informacyjnych, mailingi, outdoor, biuro sprzedaży, teren inwestycji.

Analiza SWOT – pozwala na ocenę naszej inwestycji pod różnymi kątami: mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Wypisujemy tyle punktów ile nam przyjdzie do głowy, zazwyczaj mocne i słabe strone to elementy widoczne gołym okiem, szanse i zagrożenia to czynniki ekonomiczne, związane z trendami, planami związanymi z terenem na którym znajduje się inwestycja.

W przypadku innych branż składniki strategii mogą się zmieniać.